ChatGPT-Image-22.-sep.-2026-17.05.15

Den internationale champagnedag - Champagnemiddag

En gastronomisk aften med Champagne Treasures og Restaurant Mellemrum

Fredag den 23. oktober 2026 fejrer vi den internationale champagnedag med en aften viet til Champagne i hele dens fascinerende spændvidde.

Champagne Treasures og Restaurant Mellemrum har i fællesskab sammensat en menu, hvor hver servering fremhæver nye sider af Champagne: fra ung, mineralsk Blanc de Blancs og intens rosé til store årgange, magnumflasker og fuldt udviklede kældervine.

Under middagen bliver vinene præsenteret, og der bliver god mulighed for at stille spørgsmål, gå på opdagelse i de enkelte producenters særpræg og blive klogere på samspillet mellem champagne, årgang, lagring og gastronomi.

Som en særlig del af aftenen modtager alle deltagere et eksemplar af bogen Champagne, der udkommer samme dag.

DATO: FREDAG DEN 23. OKTOBER 2026
ANKOMST: KL. 18.00
DEN OFFICIELLE DEL AFSLUTTES: KL. 22.00
STED: SALON V43
ADRESSE: VESTERGADE 43, BAGGÅRDEN, 8000 AARHUS C

PRIS: 1800,- PR. PERS.

Aftenens menu

Velkomst

Champagne Roland Champion
Rosé, Special Club 2020

En let og elegant prestige rosé baseret på 90% Chardonnay og 10 % Meunier med hindbær, ribs, mørke bær, rosenblade og et let krydret udtryk.

Snacks

Gougère med Vesterhavsost og arrosto cotto

Sprød grønkål med røget crème fraîche og ristede hasselnødder

Rødbede med friskost, persille og syre

Forret

Kammusling
Terrine af kammusling med kaviar, fennikel og sprøde salater.

Vazart-Coquart & Fils
Spécial Club Blanc de Blancs Grand Cru 2012 – Vinothèque, dégorgement juli 2026

Moden og cremet Chardonnay fra Chouilly med brioche, mandler, ristede nødder, gul frugt og en lang, kalket afslutning.

Ruinart
Dom Ruinart Blanc de Blancs 2013

En rank, præcis og kompleks Blanc de Blancs med citrus, hvide blomster, ristede toner, kridt og stor længde.

Hovedret

Ribeye fra grillen
Grillet ribeye med stegte svampe, champagnesauce, cremet kartoffel og frisk trøffel. Hertil endive med æble og valnød samt efterårssalat med spidskål og pære.

Moët & Chandon
Grand Vintage 2016 Extra-Brut, Magnum

En harmonisk og afrundet årgangschampagne med toast, hasselnød, marcipan, mirabelle, kvæde, appelsinblomst og frisk citrus.

Champagne Charlier & Fils
Spécial Club Millésime 2008 Brut

Moden og vinøs med ristede hasselnødder, toast, hvide frugter, vanilje og kardemomme samt en lang afslutning af citron og kridt.

Champagne-intermezzo

I stedet for den traditionelle citronsorbet serverer vi:

Champagne Vix-Bara
Blanc de Blancs Parcellaire (2019) Extra-Brut, økologisk

En stram og energisk Chardonnay med frisk citrus, grønne urter, mynte, mandel og en præcis, salt og kalket afslutning.

Ost

Brie de Meaux og Comté med passende garniture.

Champagne Grongnet
Spécial Club 2000, Vinoteque

En fuldt udviklet årgangschampagne med gule æbler, kvæde, tørret frugt, brioche, nødder, honning og fine tertiære toner af karamel, krydderier og røg.

Dessert

Baked Alaska

Baked Alaska med yoghurtis og solbær, flamberet ved bordet med Grand Marnier.

Henri Giraud
Ratafia Champenois

Når den officielle del slutter

Har du lyst til at fortsætte champagnerejsen efter kl. 22.00, åbner vi denne aften for et særligt udvalg af ekstraordinære flasker fra Champagne Treasures.

Flaskerne kan nydes i Salon V43 til normal butikspris – uden det sædvanlige restauranttillæg. Det giver en sjælden mulighed for at dele endnu en stor champagneoplevelse ved bordet og gå på opdagelse i flasker, man ikke møder hver dag.

Vi glæder os til at fejre champagnens mangfoldighed, gastronomien og udgivelsen af bogen Champagne sammen med jer.

ChatGPT-Image-22.-sep.-2026-17.14.33-2048x728